Размер шрифта:

Школа Юриста

«Життя бентежне…». Як часто нам доводиться чути такі слова?

«Життя прекрасне!!!» Так часто кажу я своїм друзям, знайомим, людям, які звертаються по допомогу до мене. Бо дійсно, життя прекрасне. Хіба не щастя прокидатися вранці і, розплющивши очі, бігти варити каву коханому? Чи зателефонувавши сестрі, побажати їй «Доброго ранку»? А хіба є більша радість, аніж спостерігати як ростуть твої діти, радіти разом з ними їхнім досягненням? Таких прикладів купа, навіть дрібниця може порадувати або засмутити.

Авжеж, трапляються ситуації, коли нам доводиться звертатися по допомогу до різних людей, наприклад до юристів, правознавців аби відстояти свої права або завдану шкоду: моральну, матеріальну. І, в свою чергу, знаходяться люди, які можуть допомогти вирішити ту чи іншу життєву ситуацію.

Почну з себе: я – Сохатська Оксана Сергіївна, юрист Міжнародної Громадської Організації «Міжнародна організація за збереження і розвиток народу» або просто «МОЗІРОН». Виховую двох чарівних дівчаток, маю статус внутрішньо переміщеної особи, тому що в березні 2014 року у зв’язку з окупацією Криму переїхала на постійне місце проживання до столиці України. Тож мені, як нікому, доводилося вирішувати різні життєві задачі та ситуації.

Звертатися до юристів я не стала, бо сама маю вищу освіту за спеціальністю «Правознавство». Свої питання вирішувала сама, ще й допомагала таким внутрішньо переміщеним особам, як я вирішувати їх проблеми.

На посаді юриста МГО «МОЗІРОН» працюю з березня 2015 року, намагаюся бути корисною різним людям, які потребують правової допомоги. І хочу одразу запевнити, що ми в суспільстві маємо не тільки купу обов’язків, ми ще й маємо ПРАВА. Просто більшість не знає про свої права, і ризикує бути ошуканою як з боку влади, так і з боку окремих осіб. Тож маю нагоду оголосити, що ми, зусиллями нашої команди волонтерів МГО «МОЗІРОН» та її Голови Правління Винограденко Світлани Володимирівни, започатковуємо «Школу юриста», де всі бажаючі зможуть проконсультуватися по своїх юридичних питаннях, отримати конкретну правову допомогу, а також бути проінформованими щодо конкретних ситуацій, зокрема: укладення та розірвання шлюбу, питання щодо батьківства, спадкові питання, питання, що пов’язані з підприємницькою діяльністю, допомога внутрішньо переміщеним особам та багато іншого.

Корисна інформація буде з’являтися на нашому сайті в рубриці «Школа юриста», тож ви можете знайомитися з нею за адресою:http://moziron.org/

Питання та пропозиції надсилайте на електрону скриньку: SohatskayaOS@gmail.com, з поміткою «Школа Юриста». З повагою до всіх читачів

Юрист МГО «МОЗІРОН» Оксана Сохатська

 

Вітаю читачів «Школи юриста». Сьогодні ми розглянемо дуже важливу тему, без якої неможливе існування будь-якого людського суспільства, це тема шлюбу та шлюбних відносин.

Ще з давніх часів було започатковано існування людей великими родинами. В період сьогодення виокремилися деякі зміни щодо існування людей в родинах, набули великого значення слова «шлюб», «сім’я», «родина». Тож звернемося до юридичного значення цих слів, отже:

Шлюб - це сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Статтею 27 глави 4 розділу ІІ Сімейного Кодексу України (СКУ) визначено, щодержавна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років.Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. У СКУ зазначено, що жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі. В законодавстві існує ще кілька вимог для того, аби шлюб був дійсним, зокрема: право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку, але за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Також в СКУ визначено, що у шлюбі між собою не можуть перебувати рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра. Повнорідними є брати і сестри, які мають спільних батьків. Неповнорідними є брати і сестри, які мають спільну матір або спільного батька.

У шлюбі між собою не можуть перебувати двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця.

За рішенням суду може бути надане право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним.

У шлюбі між собою не можуть бути усиновлювач та усиновлена ним дитина.Шлюб між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною може бути зареєстровано лише в разі скасування усиновлення.

Отже існують конкретні вимоги щодо укладення шлюбу в нашій правовій державі. Всі ці вимоги регулює СКУ.[СКУ, глави 3, 4]

Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.Також у Сімейному кодексі Українизазначено, що подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.[СКУ, ст.3,глава 1]

Родинасоціальна група, яка складається зчоловікатажінки, які зазвичай перебувають ушлюбі, їхніхдітей(власних абоприйомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язкамизподружжям, кровнихродичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності,вихованнядітей.

Життя різноманітне і має властивість змінювати обставини перебування людей у шлюбі. Виникають ситуації, коли необхідно вирішувати питання розірвання шлюбу. Ще в часи Радянського Союзу розірвання шлюбу вважалося вкрай небажаним, іноді навіть неможливим – що скажуть люди, жити заради дітей та інше. В період сьогодення людина визнана найбільшою цінністю в суспільстві, тож у неї з’явилася свобода волевиявлення. З одного боку кількість розірваних шлюбів зросла в кілька разів і це не є позитивним, але з іншого свобода вибору окремого індивіда – це позитивно.

Тож розірвання шлюбу можливе за згодою сторін або без такої згоди. Також важливим елементом є існування у подружжя дітей, тому що при такому аспекті розірвання шлюбу можливе тільки у суді.

Існує в СКУ таке поняття як припинення шлюбу, яке можливе внаслідок смерті одного з подружжя або оголошення його померлим.

Глава 11 СКУ регулює припинення та розірвання шлюбу в Україні:

- Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя, яке не має дітейорганом державної реєстрації актів цивільного стану. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

- Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя визнаний безвісно відсутнім або визнаний недієздатним.

- Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду.

Документи, які підтверджують припинення або розірвання шлюбу: якщо шлюб було розірвано органом державної реєстрації актів цивільного стану, то видається Свідоцтво про розірвання шлюбу; коли шлюб розривається за рішенням суду, то Свідоцтво не видається, а Рішення суду і є підтверджуючим документом. Це Рішення суду про розірвання шлюбу після набрання ним законної сили надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб. [СКУ, ст. 115, глава 11]

Тож вирішення питань, що пов’язані з укладенням та розірванням шлюбу, які, на перший погляд, вважаються простими, зазвичай несуть відповідальність і перед другою половинкою, і перед дітьми, і перед суспільством.

Життя прекрасне, варто лише все робити правильно, а правильно це так, як записано в законодавстві. Тож я бажаю Вам успіхів та наснаги для таких наших простих справ сімейних…

Юрист МГО «МОЗІРОН» Оксана Сохатська

Добавить в закладки и поделиться:

Комментарии к этой заметке больше не принимаются.


TRANSLATE

сентябрь, 2016

пн вт ср чт пт сб вс
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Всякие наглядности: