Размер шрифта:

СУБСИДІЯ: ВАРТО ЧИ НІ?

СУБСИДІЯ: ВАРТО ЧИ НІ?

             СУБСИДІЯ: ВАРТО ЧИ НІ?

              Вітаю читачів та прихильників «Школи юриста». І знову я хочу поділитися цікавою інформацією на дуже актуальну на сьогоднішній день тему, що стосується надання субсидій населенню та рекомендації щодо її отримання.

          Насамперед хочу зазначити, що субсидія – це щомісячна адресна безготівкова допомога для
відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергію, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік допомога готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

             Надання субсидії регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848 « Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива». Постанова - не новинка для нашої держави. Щоб спростити процедуру надання субсидії населенню, уряд вносить деякі зміни в законодавство.

              Право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на
громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

                   Субсидія на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначається у разі, коли житлове приміщення не забезпечується електро-, тепло- або газопостачанням для опалення. Якщо для опалення житлового приміщення одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ та/або електроенергія, субсидія надається тільки на один вид палива.

                  Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських,
районних у містах (у разі їх створення). У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій та передачу їх відповідним
структурним підрозділам з питань соціального захисту населення здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

Дехто помилково вважає, що субсидії призначають лише тим, хто живе у злиднях в комунальній квартирі. Це зовсім не так. У цілому можна мати недешеве майно, наприклад, автомобіль, і при цьому цілком законно розраховувати на допомогу держави в оплаті комунальних послуг. Правда, важливі нюанси при оформленні допомоги все ж є.

Нюанс перший  – обсяги споживання комунальних «благ». Кабінет Міністрів жорстко обмежує кількість газу, електроенергії, тепла, холодної та гарячої води, які можуть споживати громадяни, що розраховують на житлову субсидію. Також до уваги береться «житловий мінімум»: 13,65 квадратних метрів на людину плюс 35,22 «квадратів» на сім'ю.

Якщо ви опалюєте житло газом, для отримання матеріальної допомоги необхідно витрачати не більш ніж 5,5 кубометрів газу на квадратний метр житла. Якщо «палите» електрикою - 65 кВт на метр.

Норми для отримання житлової субсидії

 

Послуга

Норма, міс.

Холодна вода (якщо є гаряча)

2,4 куб. м/люд.

Холодна вода (якщо немає гарячої)

4 куб. м/люд.

Гаряча вода

1,6 куб. м/люд.

Опалення (газове)

5,5 куб./м2

Опалення (електричне)

65 кВт/м2

Газ (якщо є газова плита і гаряча вода)

4,4 куб. м/ люд.

Газ (якщо є газова плита і немає гарячої води)

7,1 куб. м/ люд.

Газ (якщо є газова плита та нагрівач води)

14 куб. м/ люд.

Детальніше ознайомитися з вимогами уряду щодо споживання комунальних послуг можна у тій же Постанові Кабінету міністрів, яку я вже зазначала на початку.

Нюанс другий – ваші матеріальні статки. Ви маєте повне право володіти далеко не бюджетним автомобілем. Головне, щоб він був куплений раніше, ніж за рік до того моменту, коли ви розраховуєте отримати допомогу: правила, встановлені урядом, забороняють нараховувати житлові субсидії тим, хто в останні 365 днів робив покупки на суму 50 000 гривень і більше.

Утім, і тут можливі нюанси. Як виняток із правил наводиться такий випадок: родина мала велику трикімнатну квартиру, і от роз’їжджаються батьки з дітьми в різні квартири. Вони замість великої квартири купують меншу, можливо, переїжджають у гірші умови. Але все одно це факт покупки на суму, більшу ніж 50 тисяч. І система субсидій знову гнучка в таких ситуаціях. Уряд не йде за тупим принципом: ну, ви ж купили житло більше ніж за 50 тисяч, отже, «не положено». Комісії місцевих адміністрацій досліджують: якщо ця родина реально незаможна, їй можуть нарахувати субсидію.

То як же розрахувати розмір субсидії, щоб приблизно знати, на що розраховувати? Фіксованих «комунальних» субсидій немає. Для кожного домогосподарства розмір допомоги розраховується індивідуально за певною формулою з урахуванням коефіцієнтів, затверджених Кабміном. Щоб визначити точний розмір субсидії, найкраще звернутися до органів місцевої влади. Тільки вони можуть назвати вам точну цифру, тому що, по-перше, деякі розцінки визначаються на місцях. А по-друге, для різних областей України діють різні коефіцієнти, які враховуються при розрахунку субсидії.

За останній рік Кабмін скоротив перелік документів, необхідних для нарахування житлової субсидії. Сьогодні щоб отримати матеріальну допомогу для оплати комунальних послуг, необхідно всього два документи - Заява на отримання субсидії та Декларація про доходи, які можна заповнити вдома і відправити поштою до Управління праці і соціального захисту населення за місцем реєстрації, або прийти до цього ж УПСЗН і подати там ці документи. (Ознайомитися з даними документами можна на сайті https://subsidii.mlsp.gov.ua )

Слід нагадати, що субсидія надається в межах соціальних норм. Але слухи про те, що сім’ю можуть позбавити субсидії, якщо вона не використовує ту кількість води, газу чи електроенергії, які передбачені нормами, є цілком неправдиві. Насправді, якщо витрата газу у сім’ї менше за норму, то це їй вигідно, адже програма субсидії передбачає зарахувати надлишок коштів на рахунок майбутньої оплати цьому домогосподарству.

Справа в тому, що субсидії нараховуються в рамках соціальних норм, а не за фактичне використання. Якщо родина витрачає понад норму, субсидія їй буде призначена, але за перевитрату повинна буде доплачувати в повному обсязі. Наприклад, якщо родина з двох осіб використала 5 кубометрів гарячої води при нормі 1,6 кубометру на особу, то на 3,2 кубометра їй надається субсидія, а за решту 1,8 кубометра громадяни мають заплатити самі.

Якщо ж родина користувалася благами цивілізації економно і не використовувала повністю норму на сім’ю, то зекономлені кошти підуть на погашення обов’язкової частини платежу в майбутньому, або на оплату понаднормового споживання, якщо в наступному періоді використання газу, тепла або електроенергії збільшиться. Наприклад: при нормі 3.2 кубометру гарячої води родина використала тільки 2 кубометри. Гроші за 1.2 кубометра невикористаної води будуть перенесені на наступний період.

           У разі призначення субсидії пільги з оплати
житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу особам, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), у період її отримання не нараховуються.

В окремих випадках за рахунок коштів, передбачених для
надання субсидій, виходячи з конкретних обставин субсидії можуть призначатися структурними підрозділами з питань соціального захисту населення непрацездатним особам, які проживають самі, на понаднормову площу житла за рішеннями районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або комісій, які ними утворюються. Рішення про призначення (не призначення) субсидій у таких випадках приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у такому приміщенні, працевлаштування
таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів.

Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження  матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті
в експлуатацію.

                 У разі смерті особи, якій було призначено субсидію, надання субсидії не припиняється до закінчення опалювального (неопалювального) періоду за умови, що у житловому приміщенні (будинку) зареєстровані інші особи, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.

               У разі коли у житлових приміщеннях (будинках) зареєстровані неповнолітні діти, які залишились без батьківської опіки (піклування), субсидія призначається за заявою опікуна (піклувальника) і розраховується виходячи з розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника та інших соціальних виплат, які отримує опікун (піклувальник) на підопічних дітей. У такому випадку розміри пенсії у зв’язку з втратою годувальника та інших соціальних виплат, які отримує опікун (піклувальник) на підопічних дітей, не враховуються до сукупного доходу опікуна (піклувальника)
у разі його звернення за призначенням субсидії за місцем
реєстрації.

             Субсидія не призначається, якщо неповнолітні діти (крім студентів денної форми навчання, які зареєстровані та проживають у гуртожитках), маючи батьків, зареєстровані в житловому приміщенні
(будинку) самі.

              Отож вирішувати треба субсидія чи ні доведеться тільки Вам.

З усіма цікавими матеріалами Ви можете ознайомитись на нашому сайті в рубриці «Школа Юриста» за адресою: http://moziron.org/

Питання та пропозиції надсилайте на електрону скриньку: SohatskayaOS@gmail.com, з поміткою «Школа Юриста». З повагою до всіх читачів

 

Юрист МГО «МОЗІРОН» Оксана Сохатська

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Добавить в закладки и поделиться:

Комментарии к этой заметке больше не принимаются.


TRANSLATE

апрель, 2017

пн вт ср чт пт сб вс
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Всякие наглядности: