Размер шрифта:

ВОЛОДИМИР КАЛЬНЕНКО: «Є ЗНАКИ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ»

ВОЛОДИМИР КАЛЬНЕНКО: «Є ЗНАКИ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ»

 

Світлана Винограденко, міжнародний консультант з питань здоров’я, бізнесу, життєдіяльності людини, кандидат психологічних наук, громадська діячка щодня спілкується з десятками, а то й сотнями людей. А ще у Світлани є неабияка здатність відчувати людей. Я б скала, що вона інженер людських душ. Щоранку на піших і велопробігах, вона вітається з людьми, знаходить можливість насипати зерняток пташкам у парку, пригостити білочок горішками. Не байдужа вона до людей. Про знайомство з неординарним і цікавим чоловіком Світлана мені вже давно повідомила. Шукали час для зустрічі. А чоловік цей – Володимир Кальненко. Художник.

Художник Володимир Кальненко народився на Київщині. Свого часу навчався в Інституті імені Рєпіна (Петербурзька художня академія, саме та, в якій навчався Тарас Шевченко). Там, на берегах Неви започаткував «Тарасові ночі». А у 1986 році, коли вибухнув Чорнобиль, художник повертається в Україну. Бо, зболіла його душа  прагнула відроджувати українське мистецтво.
 
ХУДОЖНИКАМИ НАРОДЖУЮТЬСЯ…
 
Мистця формувало село. Володимир Кальненко переконаний: 
 –  Кожна людина запрограмована. Це абсолютно доказово. Якщо людина йде своєю стезею, вона неодмінно досягне успіху. Я пригадую своє дитинство. Ранок. Сонце викотилося з Нових Безрадич (село на Київщині).  Я вибігаю з хати, мчу запиленою дорогою і кричу: «Сонце! Сонце!» Іноді в пам’яті зринають такі картини… Наприклад, образ рідної бабусі Катерини, яка вкладала в мою душу любов до Тараса Шевченка...
Малювати  Володимир почав рано і де тільки можна. Затамовуючи подих спостерігав як працював сільський маляр дядько Семен. А ще йому до безтями подобався запах тих фарб: аж у голові паморочилося!Якось батько побачив як син  малює вугіллям  на стінах старої клуні. Бажання малювати зростало. І тоді четвертокласника батько  привіз на навчання до Київської художньої школи імені Тараса Шевченка. Йому поталанило на педагога. Навчався у графіка Олександри Павловської.  Перед ним відкрилися двері у світ мистецтва. Частенько бував вдома у родині Якутовичів. Юний художник відкриває для себе новітнє мистецтво Заходу, дізнається про Джотто, Мозаччо… Одного дня, нікого не попередивши, він зривається і їде до Петербурга, аби на власні очі побачити шедеври світового мистецтва. Звідти пише захоплюючі листи-враження своєму педагогу. Пізніше мудрий педагог стане на захист Володимира і його не звільнять з художньої школи за пропуски занять…
 
 
ЗАГАДКИ МІСТИЧНОГО ГОГОЛЯ
 
Успішно закінчивши художню школу, через два роки Володимир вступає до Інституту живопису, скульптури та архітектури імені Іллі Рєпіна в Ленінграді. Сам художник вважає за успіх стати студентом академії. Митець отримує добру підготовку з рисунка, майстерно опановує живопис, стає одним з найкращих копіювальників Рембрандта.
За кілька років до диплому розпочинає роботу над картиною «Гоголь». Та, оскільки рік закінчення Володимиром інституту було оголошено ленінським, йому довго не затверджують тему диплома. І все ж ця робота була прийнята на ХІУ всесоюзну виставку вибраних дипломних робіт студентів художніх вишів з якої…полотно таємниче-містично зникло. Ну, зовсім по-гоголівськи. Володимир з успіхом захистив диплом. За майстерність атестаційна комісія дала роботі найвищу оцінку та все ж, враховуючи «специфічність» теми поставили «четвірку».
– Гоголь для мене був дуже близький, - згадує художник. – Він так само страждав у Петербурзі й поневірявся як і я.
Зі стосу паперів художник дістає фотографію картини, яку свято береже. 
 
УКРАЇНСЬКІ ВОГНИЩА НА ЧУЖИНІ
 
– Я знав: рано чи пізно – повернуся на Україну, - розповідає художник. – Бо ж рано чи пізно вірні діти повертаються до матерів. А до того треба було жити й працювати, а Україну плекати у зраненім тугою серці.
Своєрідним прозрінням для художника стає знайомство з народною картиною, зокрема славнозвісними  «Козаками Мамаями». Власне, він знайшов своє, рідне, знайоме з дитинства. Воно давно в ньому жило, лиш треба було сказати самому собі: «Саме це – твоє!» Так народжуються й постають роботи «Автопортрет з «Козаком Мамаєм», «Я – Козак Мамай,  мене не займай», «Вставай, козаче молодий, твоя Вкраїна плаче!» Саме таким чином митець стверджував – український народ є і завжди буде! Він гостро відчуває тугу за рідним краєм. Але ностальгія для нього – це не страждання, а вияв любові до рідної землі. Тоді й з’являється цикл полотен на мотив «повернення додому»: «Летіли лелеки з далекого краю», «Любов у неї очі відняла, кохання забрало вуста», «Якщо помножити любов усіх людей»… 
«ТАРАСОВА НІЧ» 
Володимир Кальненко створює свій світ, живучи поза Україною. Він влаштовує щотижневі зібрання українців – так звані «четверги в майстерні». Стає одним з організаторів проведення щорічних Шевченківських вечорів у Ленінграді. Йому вдається збирати український гурт звідусіль до меморіальної кімнати-майстерні Тараса Шевченка в Академії мистецтв. Саме він, Володимир Кальненко започатковує традицію не спати в ніч з 9 на 10 березня з 1964 року… Тлумачить це так: «Українцям в Україні і світі не можна спати в цю ніч, бо проспимо…» 
В «Тарасову ніч» у майстерні художник розвішував на стінах портрети кобзарів, які приїздили на вечори. В майстерні звучала жива бандура, читали «Кобзар»  Шевченка. Вечори надихали художника на створення мистецького циклу «Кобзарі України», які нині експонуються в Музеї кобзарства в Переяславі-Хмельницькому.  
 
ТОЙ, ЩО ПІШКИ ПРИЙШОВ…
 
Про Володимира Кальненка так і говорять: «Той, що пішки прийшов в Україну, повернувся на рідну землю… Він повертається в Україну саме тоді, коли сталася чорнобильська катастрофа. На відміну від тих, хто втікав подалі, він вважав, що повинен бути вдома, на рідній землі.
Він енергійний, талановитий, незалежний. Власне, й незахищений як і більшість митців. Проте, не здається. 
Свого часу знайомиться з гончарами Опішного. Це дає йому потужний поштовх до творчості. На його картинах з’являються тексти віршів, народних пісень. А 8-22 травня 1991 року Володимир Кальненко стає провідником пішого походу-реквієму «Останнім шляхом Кобзаря», присвяченого 130-річчю перенесення праху Тараса Шевченка. Саме він несе посмертну маску Шевченка від Петербурга до Києва. 21 травня на теплоході «Кременчук» піднімає український прапор, один з перших в Україні.
2001-го, коли Папа Римський Павло ІІ приїздив до України,  мав честь з ним зустрітися.  Зустріч відбулася біля церкви Святого Миколая.
– Він благословив мене, - розповідає Володимир Кальненко й тихо мовив: "Тяжкий шлях українця, але тобі треба ним іти". Я був зачудований, що він знає мою рідну мову. Отож одразу почав писати картину "Папа Римський розмовляє українською". 
До речі, картина знаходиться в Канаді. А у майстерні художника, що на вулиці Бориспільській є копія роботи. Понтифік намальований на тлі тріснутої ікони. Поряд – ангел і україночка, яка гладить ягнятко.
Він справді неперевершений – Володимир Кальненко. Ми ще довго будемо відкривати його дивосвіти. А він обіцяє ще не раз нас подивувати своєю неординарною майстерністю.
Розмову ми вели серед чудової природи, в оточенні озер, під спів птахів. Світлана Винограденко щедро пригощала нас ароматною кавою. А це так приємно: чудові співрозмовники в такому казковому оточенні. А у Світлани Винограденко список цікавих співрозмовників поповнюється щодня.
 
Людмила ЧЕЧЕЛЬ
PS Якщо Вам цікаві наші розповіді, чекаємо коментарів.

Добавить в закладки и поделиться:

Комментарии к этой заметке больше не принимаются.


TRANSLATE

август, 2017

пн вт ср чт пт сб вс
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Всякие наглядности: