Размер шрифта:

ПЕТРО НЕСТЕРЕНКО: «ЕКСЛІБРИС ЯК ПОРТРЕТ – СИМВОЛ ЛЮДИНИ»

Світлана Винограденко, міжнародний консультант з питань здоров’я, бізнесу, життєдіяльності людини, кандидат психологічних наук, громадська діячка доречно зауважила: «Звертайте увагу на людей, які поруч. Цікавтеся, хто поруч з вами. А раптом це відома людина». Друзі й знайомі Світлани її робочий кабінет вже так і називають: «Творча кухня Світлани Винограденко». Бо й справді так. Її розшукують й записуються на прийом, щоб порадитися, отримати консультацію, допомогу, поділитися враженнями. Власне, кожна розмова зі Світланою – результативна. Вона з радістю відкриває цікаві імена. Як ось і цього разу. До її «творчої кухні» завітав не хто інший, як Петро Нестеренко, президент українського екслібрис-клубу.

Отож, знайомтеся – Петро Нестеренко, член Національної спілки художників України, кандидат мистецтвознавства і завідувач проблемної науково-дослідної лабораторії Національної Академії образотворчого мистецтва і архітектури, митець і просто Людина, знана у світі українського екслібриса. Він десятиріччями збирає у свою історичну скарбничку унікальні свідоцтва про розвиток вітчизняної графіки та книжкових знаків ще за часів сивої давнини — від Київської Русі — до сьогодення. Адже український екслібрис минулого ще й досі лишається terra incognita для широкого загалу. 

– Проте батьківщиною екслібриса вважають Німеччину, - уточнює Петро Володимирович. – Саме там завжди існував давній звичай карбувати цінні речі на знак належності приватній особі та з міркувань безпеки їх зберігання, а книжки, особливо рукописні, належали до предметів розкоші. Тільки феодальна знать, монастирі та купці мали величезні кошти на придбання їх у власність та колекціонування.

Найдавніший протоекслібрис, за свідченням митця, виконаний наприкінці ХІІ століття з мініатюрою Фрідріха І Барбароси, зберігається у Ватиканській бібліотеці.

А перший український протоекслібрис у вигляді мальованого на весь аркуш герба прикрашає рукописний Київський Псалтир 1397 року. 

 – Я колекціонер екслібрисів з 1985 року, уточнює Петро Нестеренко. – Якось завітав до бібліотеки імені Лесі Українки, а там саме був колекціонер екслібрисів. Послухав, подивився, зацікавився і ось уже понад 30 років у цій темі.

  Починаючи з 1986 року написав понад 300 статей в українській та зарубіжній періодиці (Іспанія, Португалія, Великобританія, Німеччина, Канада, США, РФ). Основні праці: «Історія українського екслібриса» (К.: Темпора, 2010, 2016), «Київ в екслібрисі» (К.: ЕММА, 2010), «Поетика дитячого екслібриса» (Тернопіль: Богдан, 2014), «Допоміжні історичні дисципліни: геральдика, фалеристика». Навчальний посібник. (К.: Кондор, 2014) та інші.

  Петро Нестеренко автор статей і наукових розвідок, в тому числі до енциклопедій: “Мистецтво України” (1т.,1995), Шевченківської енциклопедії в 6 томах (2012 – 2015) , Української сучасної енциклопедії (Україна, Київ), Contemporary international ex-libris artists (Portugal).

  На його рахунку десятки всеукраїнських і міжнародних виставок українського екслібриса.

Петро Нестеренко відзначений численними грамотами, дипломами, подяками за пропаганду екслібриса. 2011 року був нагороджений Президентом               FISAE (Міжнародна Федерація товариств любителів екслібриса) медаллю Удо Іваска за наукове видання «Історія українського екслібриса» (Київ, 2010).

Як творча людина, Петро Володимирович любить подорожувати. Насамперед його цікавлять музеї. Лише цього літа вдалося побувати в Чехії і Австрії. Найприємніші враження від полотен художника Густава Клімта.

 

Петро Нестеренко із насолодою занурюється у глиб віків мистецтва екслібриса та полює за таємницями життя й творчості видатних майстрів українських книжкових знаків. А Світлана Винограденко не байдужа до кожної Людини, до кожної Особистості.

Людмила ЧЕЧЕЛЬ

 

Добавить в закладки и поделиться:

Комментарии к этой заметке больше не принимаются.


TRANSLATE

сентябрь, 2017

пн вт ср чт пт сб вс
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Всякие наглядности: